Kraje pod lupou

Zalistujte v nové publikaci ČSÚ s názvem „Srovnání krajů v České republice – 2018“! Budete možná překvapeni tím, jak je na tom v porovnání s ostatními kraji ten, ve kterém žijete. Zjistíte, kde je největší šance získat zaměstnání, kde lidé pobírají nejvyšší mzdy, nebo odkud a kam se nejčastěji stěhují.  

Kraje ČR

Každý odhadne, že nejbohatším regionem s nejvyššími mzdami je Praha, ale že nejchudší je Karlovarský kraj, to už tolik lidí neví. Ani to, že jeho obyvatelé pobírají v průměru o jedenáct tisíc korun nižší mzdu než Pražané! A že v přepočtu hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele je na tom nejzápadnější kraj České republiky zdaleka nejhůře. Zatímco v hlavním městě je to téměř milion korun, v Karlovarském kraji necelých 316 tisíc korun. Přitom pro sedm procent cizinců je právě mekka českého lázeňství druhým nejatraktivnějším místem k životu, a to hned po Praze, kde cizinci tvoří více než 15 procent obyvatel.

Nejvíce obyvatel s trvalým bydlištěm žilo ke konci roku 2017 ve Středočeském kraji (1,35 milionu osob) a v hlavním městě Praze (1,29 milionu osob). Naopak, nejmenší počet obyvatel s trvalým bydlištěm mají kraje Karlovarský (0,3 milionu osob) a Liberecký (0,4 milionu osob). V roce 2017 se nejvíce lidé stěhovali do Prahy a do Středočeského kraje. Počet obyvatel tam vzrostl o více než deset tisíc osob. K největšímu úbytku došlo v Moravskoslezském kraji, a to o 2,5 tisíce osob. Především v Praze na to mělo velký vliv stěhování ze zahraničí.

Kraje ČR

Nezaměstnanost dosáhla v naší zemi koncem roku 2017 nejnižší hodnoty od roku 2005, kdy činila 3,77 procent. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla tradičně v našem hlavním městě (2,34 %), naopak nejvyšší v krajích Moravskoslezském (5,77 %) a Ústeckém (5,39 %).

Více detailních informací o mezikrajovém srovnání naleznete v tiskové zprávě „Kraje pod drobnohledem“ a v publikaci „Srovnání krajů v České republice – 2018“.